Soundedit ’19 – Blitzkrieg
Łódzki Blitzkrieg zadebiutował w 1987 r. Mroczne brzmienie, dynamiczne koncerty i przede wszystkim melodyjne, zostające w głowie piosenki. To była prawdziwa nowa jakość na ówczesnej polskiej zimno falowej scenie. Zespół wyróżniał się oryginalnością, co publiczność szybko doceniła. Blitzkrieg właśnie wznowił działalność wydając reedycję albumu „Holy War”. Grupa wystąpi również podczas tegorocznego Festiwalu Soundedit.
Początkowy skład zespołu to: Tomasz Bryczek – perkusja, Piotr Czyszanowski – bass i Tomasz „Mechu” Wojciechowski – gitara. Artyści określali swoją propozycję jako „heavy new wave”, a ich ambicją było stworzenie niepowtarzalnego brzmienia. Blitzkrieg wystąpił trzykrotnie w Jarocinie oraz kilku innych krajowych festiwalach. Po zmianach personalnych do grupy dołączyli: Paweł Bulski – bas i Tomasz Tybulczuk – klawisze. W tym właśnie składzie w 1991 r. nagrano ich jedyną płytę „Holy War” wydaną przez wytwórnię Asta rok później.
Powstanie zespołu tak wspomina jego pierwszy wydawca – Arkadiusz Pragłowski:
– Blitzkrieg pochodził z Łodzi, w której wtedy aż gotowało się od artystycznych działań. Nazywano ją polskim Madchesterem, zarówno od przemysłowego charakteru miasta jak i prężnej lokalnej sceny muzycznej, która podobnie jak w Manchesterze rozwijała się jak piękny egzotyczny kwiat na gruzach szarej industrialnej zabudowy. W Łodzi warto było bywać. Na Piotrkowskiej nie było co prawda tylu klubów i kawiarni, co teraz, jednak w zadymionych salkach niewielkich studenckich klubów, garażach i obskurnych salach prób rodziły się interesujące zespoły i powstawały warte zapamiętania dźwięki. Muzycy spotykali się w najróżniejszych konfiguracjach. Niektóre projekty kończyły się po kilku lub kilkunastu próbach, innym udawało się dotrwać do pierwszych koncertów, nieliczne doczekały radiowego lub fonograficznego debiutu.
Wydawało się, że Blitzkrieg uniknie podobnych turbulencji. Skład z koncertu na koncert grał coraz lepiej. Muzycy, poza tym, że razem grali, wydawali się również dobrymi przyjaciółmi. Do zespołu dołączyły chórzystki i zarazem skrzypaczki: Kama Sowińska i Ewa Śrudkowska.
Jedyna płyta grupy „Holy War” została zrealizowana w „garażowym” studiu przy ulicy Wołodyjowskiego w Warszawie. Część nagrań pochodzi z sesji zarejestrowanej w studiu Andrzeja Puczyńskiego w Izabelinie. Album nabrał kolekcjonerskiej wartości po latach. Świadczą o tym liczne internetowe posty i imponujące ceny nielicznych dostępnych na wtórnym rynku egzemplarzy.
Grupa przestała istnieć pod koniec 1991 r., lecz muzycy kontynuowali kariery w formacjach: Jezabel Jazz i Closterkeller. Latem 2019 r. Blitzkrieg znów zaczął koncertować!
W czwartek 24 października Blitzkrieg zagra w Klubie Wytwórnia w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit. Tego samego dnia wystąpi również punkowa Moskwa. Bilety na ten dzień kosztują 35 zł i można je nabyć w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl) oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.
Główne wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit odbędą się w klubie Wytwórnia w dn. 24-27 października 2019. 26 października (sobota) w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit wystąpią: Misia Furtak, Mick Harvey oraz Stanisław Soyka. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dotychczas otrzymało ją trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych. Natomiast 25 października (piątek) w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF. 27 października odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, a zespół Lady Pank wystąpi w roli taperów do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc”.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!
Zdjęcia: mat. pras. zespołu