W piątek, 20 września odbędzie się debata „2020 nadchodzi – Równouprawnienie kobiet i mężczyzn w branży audiowizualnej. Szanse i zagrożenia.” Organizatorkami spotkania, odbywającego się w ramach wydarzeń branżowych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, są Kobiety Filmu – inicjatywa zrzeszająca przedstawicielki wszystkich specjalizacji i zawodów filmowych.
W debacie głos zabierze Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tematem spotkania będzie dążenie do parytetów w gremiach decyzyjnych polskiej kinematografii i równy dostęp do pracy. Czy jest to szansa na integrację i rozwój polskiej branży filmowej? Czy kobiety i mężczyźni w branży mają równy dostęp do pracy i pracują na takich samych warunkach, zarabiają tyle samo? Opowiedzą o tym aktorka Sonia Bohosiewicz, prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Alicja Grawon-Jaksik i Hanna Margolis – autorka filmów dokumentalnych, badaczka polskiego filmu. Michał Prądzyński zaprezentuje wyniki badań McKinsey & Company dotyczących korzyści biznesowych płynących z równego udziału kobiet w przedsiębiorstwach.
Pozycja kobiet w branży filmowej – badania
Wyniki badań dr hab. Moniki Talarczyk-Gubały, prezentowane rok temu na międzynarodowej konferencji „Kobiety Filmu 50/50 w 2020” podczas FPFF w Gdyni pokazują, że w branży filmowej im wyższe stanowiska, prestiż i pieniądze, tym mniejszy jest proporcjonalny udział kobiet w relacji do pozycji zajmowanych przez mężczyzn. Tymczasem równy udział kobiet w biznesie może być korzystny dla przedsiębiorstw i całości gospodarki. Podczas tegorocznej debaty opowie o tym Michał Prądzyński z globalnej firmy doradczej McKinsey & Company. Według szacunków McKinsey, dzięki zwiększeniu aktywności zawodowej kobiet skumulowany PKB Polski mógłby wzrosnąć do 2025 r. o dodatkowe 7 proc., czyli 1,3 bln zł.
Porozumienie na półmetku
Zwieńczeniem zeszłorocznej konferencji Kobiet Filmu było podpisanie pierwszej krajowej deklaracji o równym udziale kobiet i mężczyzn w gremiach decyzyjnych Festiwalu do roku 2020. Od konferencji minął rok, przed nami jeszcze rok na realizację porozumienia. Co wydarzyło się w tym czasie? Co udało się osiągnąć? Nad czym trzeba pracować?
Debata będzie otwarta – organizatorki zapraszają do dyskusji na temat sytuacji kobiet i mężczyzn w branży. Obecne na spotkaniu Kobiety Filmu chętnie opowiedzą o działaniach tej grupy, planach i wydarzeniach, które organizują. Na debatę zaproszeni są wszyscy przedstawiciele branży filmowej oraz mediów.
DEBATA KOBIET FILMU
20 września 2019, godz. 16.30Hotel Mercure Gdynia Centrum, Sala Omega
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.