Listopad jest jednym z najbardziej melancholijnych miesięcy w roku. To czas, kiedy częściej przebywamy w domu i u znajomych, odwiedzamy klimatyczne kawiarnie i szukamy innych przytulnych miejsc, gdzie możemy odetchnąć. Premierowe materiały, które pojawią się w tym miesiącu na PLAY KRAKÓW, na pewno pomogą walczyć z jesienną chandrą. Wśród nich znajdą się m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, cykl Kraków miastem kobiet, spektakl Lilka, cud miłości, Festiwal Opera Rara, koncert zespołu Püdelsi, festiwal Sacrum Profanum i gala Hoover Table.
W listopadzie na PLAY KRAKÓW będzie można zobaczyć Krakowskie Zaduszki Jazzowe, czyli najstarszy festiwal Jazzowy w Europie, który jest zarazem rówieśnikiem najstarszego festiwalu tego gatunku na świecie.Oddając hołd przeszłości, wydarzenia będą prezentacją różnych stylów jazzu w wykonaniu zarówno uznanych, jak i dopiero początkujących wykonawców z kraju i zagranicy. Wystąpią m.in.: zespół Laboratorium, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego w towarzystwie Capelli Cracoviensis, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski i Henryk Miśkiewicz.
Wybitne kobiety, które osiągnęły sukces w Krakowie i są z tym miastem związane, opowiedzą o swoich dokonaniach, wyzwaniach i codzienności. Zapraszamy na nowy cykl Kraków miastem kobiet, który składa się z czterech odcinków, a jego celem jest poznanie zasłużonych i utytułowanych postaci, które mogą zainspirować inne kobiety. Bohaterkami kolejnych odcinków będą: prof. Dorota Segda, dr hab. Anna Chrapusta, Marynia Gierat oraz Maria Sajdak.
Prawdziwą gratką dla użytkowników będzie spektakl Lilka, cud miłości, który pojawi się na platformie z okazji 130. rocznicy urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Partytura została rozpisana na pięć kobiet, które będąc różnymi wizerunkami tej samej osoby, starają się opowiedzieć o cząstce swojego życia. Każda z postaci pokazuje część skomplikowanego charakteru bohaterki. Uzmysławia, iż często stawał on na przeszkodzie szczerym zamiarom – wyrażenia miłości, poświęcenia i dobra – tworząc w oczach innych wizerunek kobiety dumnej, zdecydowanej i niezależnej.
„The Man With Night Sweats – Wyznania nosiciela HIV” to druga część trylogii o współczesnych mężczyznach, którego inicjatorem jest polsko-brytyjski duet – reżyser Krystian Lada i kompozytor Iain Bell. Zachęcamy do obejrzenia wyjątkowego spektaklu zrealizowanego w ramach Festiwalu Opera Rara, który bazuje na autobiograficznych wierszach brytyjskiego poety Thoma Gunna. W rolę bohatera monologu wciela się amerykański baryton Jarrett Ott, który jest na stałe związany ze Staatsoper w Stuttgarcie i z sukcesami występuje na najważniejszych scenach operowych świata, takich jak Opéra Garnier w Paryżu, The Barbican w Londynie i Staatsoper w Monachium.
Koncert Psychosymfoniko jest częścią trasy z okazji 35-lecia zespołu Püdelsi. Zgodnie z ostatnią wolą Andrzeja „Püdla” Bieniasza zespół kontynuuje działalność, czerpiąc z tradycji pierwszych nagrań. Z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej, pod kierownictwem Grzegorza Marszałka, Püdelsi wykonali swoje największe przeboje. Podczas koncertu na Scenie NCK gościnnie zobaczymy jednego z pierwszych wokalistów zespołu Macieja Miecznikowskiego oraz gitarzystę Janusza „Yaninę” Iwańskiego.
W nadchodzącym miesiącu czeka nas także premiera trzech koncertów zarejestrowanych podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Zobaczymy inspirowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego koncert Trzy kolory poświęcony twórczości fortepianowej Barbary Buczek program Akordy ezoteryczne, a także jubileuszowy koncert Arditti Quartet prezentujący dzieła takich twórców, jak Neuwirth, Ligeti, Xenakis czy Lachenmann. W listopadzie na PLAY KRAKÓW pojawi się też gala Hoover Table 2021. Podczas wydarzenia poznaliśmy darczyńców tegorocznej akcji Hoover Table. Galę uświetnił koncert muzyki amerykańskiej w wykonaniu Stana Breckenridge’a i Jazz Band Ball Orchestra. Partnerzy projektu połączyli swoje siły organizując zbiórkę, której beneficjentami są dzieci – podopieczni krakowskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki hojności darczyńców – krakowskich przedsiębiorców, firm, restauracji i innych instytucji – dzieci otrzymają wsparcie edukacyjne i materialne.